איך מקבלים החזרי מס

החזרי מס, מה זה בכלל? איך מקבלים החזרי מס? מי זכאי לקבל אותם, ולמה אני לא קיבלתי עד היום? נושא החזרי המס בישראל הוא מהמורכבים והמעורפלים שיש, ורבים שמנסים למצוא את הדרך לקבלת החזר מס מוצאים את עצמם מבולבלים באמצע הדרך. אז אם גם אתם נתקלתם בבעיה, הכתבה הזו מיועדת בשבילכם. כל מה שרציתם לדעת על החזרי מס בשנת 2020 ולא היה לכם את מי לשאול: מתחילים.

איך זה עובד? על שיטת המס בישראל

הדבר הראשון שאותו צריך להבין כדי לקבל החזר מס זה כיצד עובדת שיטת המס בישראל. בישראל נהוגה שיטת מס פרוגרסיבית, מה שאומר שגובה המס אותו אתם משלמים מדי חודש נקבע על בסיס הערכה שנתית של גובה ההכנסה הצפויה במהלך השנה כולה.

על בסיס ההערכה השנתית נקבעת מדרגת המס לה אתם שייכים, והיא זו שקובעת כמה אחוז תשלמו מדי חודש למס הכנסה, כאשר ככל שסכום ההכנסה השנתית גבוה יותר, תאלצו לשלם יותר אחוזים.

 

החזר מס הכנסה לשכירים - בדיקה קלה ונוחה >>>
דקות
שניות

בדוק כמה כסף מגיע לך ממס הכנסה. מלא את שמך המלא, מספר הטלפון ופרטי ההשתכרות שלך וקבל תשובה מהירה על גובה ההחזר.

מי זכאי לקבל החזרי מס?

אחרי שהבנו כיצד נקבע גובה המס החודשי אותו אתם משלמים, ניתן להתחיל להבין גם מי בעצם זכאי להחזר מס: כל מי שגובה ההערכה השנתית שנקבעה עבורו הייתה גבוהה מהסכומים אותם הרוויח בפועל, זכאי למעשה לקבל החזר מס על בסיס גובה ההפרש שנוצר בין הסכום ששילם בפועל לסכום שהיה צריך לשלם. לכן, בכל מצב שבו גובה ההכנסה השנתית השתנה במהלך השנה, תיווצר זכאות לקבלת החזר מס.

כך למשל, עבודה רק בחלק מחודשי השנה, החלפת עבודה באמצע השנה ושינויים בגובה המשכורת, עשויים לזכות בהחזר מס. עבור עצמאיים, ישנה סיבה נוספת שעשויה לזכות בהחזר מס: ניכוי הוצאות מוכרות במס מסכום ההכנסה השנתית. מס הכנסה מאפשר ומכיר בכך שעצמאים רבים מוציאים סכומים נכבדים מסך הכנסתם על מנת לייצר הכנסה נוספת, בגין הוצאות כמו רכישת ציוד מקצועי, דלק, ניהול משרד ועוד. לכן, ניתן לקזז סכומים אלו באופן חלקי מסך ההכנסה, מה שיגרור תשלום מס מופחת.

 

נקודות זיכוי ממס

בנוסף לכך, קיימת סיבה מרכזית נוספת בגינה ניתן לקבל החזרי מס: קבלת נקודות זכות במס. נקודות זיכוי ממס הם נקודות שניתנות למספר אוכלוסיות מוגדרות מראש, מתוך מטרה להקל על התנהלותם הכלכלית. נכון לשנת 2020, שוויה של נקודת זכות אחת בחודש הינו כ219 ש"ח, ובסך הכל כ2,628 ש"ח בשנה. במצב בו נוצרת זכאות לקבלת נקודות אך זכאות זו לא מומשה, ניתן לקבל החזר מס בגין התקופה בה התקיימה הזכאות. בין הזכאים לקבלת נקודות נמנים:

 

  • סטודנטים לתואר ראשון, תואר שני ואפילו תואר שלישי, כאשר גובה הנקודות משתנה בין התארים השונים.
  • הורים לילדים עד גיל 18 זכאים גם כן לקבלת נקודות הטבה, כאשר עבור ילדים בגיל הרך ניתן לקבל יותר נקודות.
  • עובדים שמתמודדים עם מוגבלות פיזית או מחלה, זכאים לקבל נקודות זיכוי ממס ואפילו פטור מלא מתשלום, בכפוף להחלטת ועדה רפואית של ביטוח לאומי. גם הורים לילדים חולים או בעלי מוגבלות עשויים להיות זכאים לקבלת החזרי מס, אף אם מדובר במוגבלות שאינה פיזית, כמו אוטיזם.
  • גרושים שמשלמים מזונות לבני זוגם לשעבר, וכן להורים חד הוריים שמגדלים את ילדם באופן עצמאי.
  • בנוסף לכל אלו, נקודות זיכוי נוספות ניתנות על בסיס גיל, מין ואזרחות, וכן לחיילים משוחררים ומסיימי שירות לאומי.

 

בנוסף לסיבות אלו, קיימות מספר סיבות נוספות בגינם ניתן לקבל החזר מס. כך למשל ניתן לקבל החזר עבור רכישת ביטוח חיים, הפקדה לקרנות פנסיה וקופות גמל, מגורים ביישובים מסוימים בפריפריה, ועוד.

התוצאה של רשימה ארוכה כל כך של סיבות לזכאות, מאפשרת כמעט לכל אחד לקבל החזר מס. מדי שנה, מס הכנסה גובה מאות מליוני שקלים ללא שום סיבה, ושניתן לקבל אותם בחזרה באמצעות הגשת הטפסים הנכונים. אז מה צריך להגיש ואיך עושים את זה הכי טוב שיש?

איך מקבלים החזרי מס
איך מקבלים החזרי מס 

איך מקבלים החזרי מס – כיצד מגישים בקשה להחזר מס?

למרות שאנשים רבים חוששים מהסתבכות עם רשות המס בשל הגשת בקשה להחזר, רשות המס מבהירה כי לא מתקיימת אכיפה בררנית או הקפדה מיוחדת בשל הגשת בקשה. מאחר והגביה העודפת נעשית על ידי הרשות בתום לב בעקבות טעות בגובה ההערכה השנתית, ניתן פשוט לעדכן את נתוני הרשות ולקבל את ההחזר.

 

אז מהם הטפסים אותם צריך להגיש?

הטופס הראשון אותו ניתן למלא הוא טופס מספר 135 לבקשה להחזר מס. בהתאם לסיבה בגינה מוגשת הבקשה ובכפוף להוראות הטופס, יש להגיש מסמכים נוספים. כך למשל, עבור בקשה לקבלת החזר מס בגין תשלום מזונות, יש לצרף לבקשה הסכם מזונות חתום או פסק דין המעיד על תשלום מזונות. טופס נוסף אותו יש להגיש הינו טופס 106 אותו מקבל העובד מהמעסיק, ובו מפורטות כלל ההכנסות וההפרשות השנתיות עבור העובד. את הטפסים יש להגיש לפקיד שומת המס המקומי על ידי הגעה פיזית ללשכה. למרות שבאופן עקרוני לא ניתן להגיש את הבקשה דרך האינטרנט, אצלנו בMoneyBack ניתן להגיש את הבקשה גם און ליין.

בנוסף לכל אלו יש לצרף לבקשה צילום צ'ק או אסמכתא בנקאית המאמתת את פרטי החשבון של מגיש הבקשה כך שבמקרה ומס הכנסה יקבל את הבקשה יועבר הכסף ישירות לחשבונו של מגיש הבקשה ללא עיכוב נוסף.

את ההחזר ניתן לקבל עד שש שנים לאחר שנת הגשת הבקשה, כך שנכון לשנת 2020 ניתן להגיש בקשה עבור שנת 2014 והילך, כאשר עבור כל שנת מס קלנדרית יש להגיש את המסמכים הרלוונטיים בטופס נפרד.

 

מדוע כדאי להגיש את הטפסים בעזרת גוף מקצועי

למרות שאת הבקשה ניתן להגיש גם באופן עצמאי, הדבר לא מומלץ בטרם יעוץ עם רואה חשבון או יועץ מס מקצועי. הסיבה לכך הינה כי ייתכן והפער בתשלום המס עשוי להתגלות כשלילי: יתכן וסך הכנסתכם השנתית היה גבוה מזו שהעריכה עבורכם לשכת המס, כך שתחויבו בתשלום מס נוסף. בנוסף לכך, הגשת הבקשה ללא ידיעה והבנה ברורה של חוקי המס עשויה לפגוע בבקשה ולגרור החזר נמוך משיכול היה להיות בפועל. לכן, רבים בוחרים לפנות לרואה חשבון מקצועי שיעשה עבורם את תחשיב הזכאות בטרם הגשת הבקשה, אך פעמים רבות אלו גובים אחוזים נכבדים מסכום ההחזר, דבר שפוגע בכדאיות הגשת הבקשה. אז מה ניתן לעשות?

 

MoneyBack – כל אחד יכול לקבל החזר מס

בשנים האחרונות עלתה לרשת הפלטפורמה החדשנית של MoneyBack. האתר הפשוט מאפשר למלא את כל הטפסים ישירות מהבית, בלווי מלא ובפיקוחם של יועצי המס ורואי החשבון המומחים והמנוסים שלנו, וכל זאת תמורת תשלום סמלי בלבד. הממשק הפשוט והיעיל מאפשר לדלג מעל מכשולי הבירוקרטיה הקבועים ולקבל את ההחזר הגבוה ביותר במהירות המקסימלית.

הודות לMoneyBack ישראלים רבים הצליחו לקבל בחזרה את כספם מרשות המס, למרות שלא האמינו שיצליחו לעשות זאת. מלאו את הטפסים עוד היום וגלו כמה כסף מגיע לכם חזרה!

do