fbpx

מי חייב בהגשת דו"ח שנתי למס הכנסה?

במדינת ישראל כמעט כל שכיר ועצמאי משלמים מס הכנסה, מי יותר ומי פחות. בעוד בעבור משלמי מס רבים ההתנהלות מול מס הכנסה עוברת מעל הראש, ישנם כאלו שעובדים קשה מדי שנה להגיש דו"ח מחייב לרשות המס. למרבה ההפתעה, רבים מתוכם זכאים לקבל החזר מס בשווי של עד עשרות אלפי שקלים מדי שנה, ואינם אפילו יודעים זאת. אז איך מגישים דו"ח שנתי למס הכנסה? ואיך הוא יכול להחזיר לכם כסף? אנחנו כאן בשבילכם.

הגשת דו"ח שנתי למס הכנסה – למה בכלל צריך את זה?

כמו שרבים יודעים, מס הכנסה מופרש על בסיס חודשי, כאשר מדי חודש אחוז מסוים (שמשתנה על בסיס גובה המשכורת בהתאם לדרגת השכר של העובד) מופרש עבור מס הכנסה. אולם מה שרבים אינם יודעים הוא שלמרות שהמס נגבה באופן חודשי, גובה המס נקבע על פי הערכה שנתית של רשות המס לסך ההכנסות הצפויות של אותו אזרח. לכן, בסופה של כל שנה חייב כל אזרח להגיש דו"ח שנתי שמסכם את הפעילות הכלכלית שלו באותה שנת מס. הדו"ח משקלל את סך ההכנסות, ההוצאות, הזיכויים והניכויים של האזרח באותה שנה, כך שבסופו של דבר מתקבל הסכום הסופי החייב במס באותה שנה. בהתאם לסכום זה, ייתכן ויחויב מגיש הדו"ח בתשלום מס נוסף, אך ייתכן גם מצב נפוץ לא פחות ואפילו יותר – מגיש הדו"ח יהיה זכאי לקבלת החזר מס!

ככלל, את הדו"ח יש להגיש עד ל30 באפריל בשנה העוקבת לשנת המס שהסתיימה, אף שיתכנו חריגים לכלל זה בהתאם להנחיות רשות המיסים. שימו לב כי אי הגשת הדו"ח השנתי בתוך פרק הזמן שהוקצב וללא קבלת אישור מפקיד שומת המס, מהווה עבירה פלילית ועלולה לגרור בעקבותיה הגשת כתב אישום וקנסות.

 

החזר מס הכנסה לשכירים - בדיקה קלה ונוחה >>>

בדוק כמה כסף מגיע לך ממס הכנסה. מלא את שמך המלא, מספר הטלפון ופרטי ההשתכרות שלך וקבל תשובה מהירה על גובה ההחזר.

בדוק זכאות להחזר מס עכשיו >>

מי חייב להגיש דו"ח למס הכנסה

על פי פקודת מס הכנסה, כל תושב ישראל שהינו מעל גיל 18 חייב בהגשת דו"ח שנתי, למעט מי שנקבע בתקנות כי הינו פטור. הפטורים הינם:

  • שכירים שסך הכנסתם השנתית נמוך מסך של 650,000 ש"ח (כך שרוב השכירים במשק אינם חייבים בהגשת דו"ח שנתי).
  • הכנסה משכירות שאינה עולה על סך של 338,000 לשנה.
  • הכנסה מריבית שאינה עולה על סך של 645,000 ש"ח בשנה.
  • הכנסה מקצבת חוץ שאינה עולה על סך של 338,000 ש"ח בשנה.
  • הכנסה מניירות ערך שאינה עולה על סך של 2,530,000 ש"ח בשנה.

עצמאי שהינו בעל עסק קטן שהכנסתו אינה עולה על 60,000 ש"ח בשנה, רשאי להגיש דו"ח שנתי מקוצר.

מי חייב בהגשת דו''ח שנתי למס הכנסה?
מי חייב בהגשת דו"ח שנתי למס הכנסה?

מה צריך להיות כלול בדו"ח?

על הדו"ח להכיל פירוט מלא של כלל ההכנסות הניכויים והזיכויים באותה שנה. בין הפרטים הבולטים אותם יש לכלול בדו"ח נמנים:

  • פירוט מלא של הכנסות הנישום באותה שנה, מכל מקור הכנסה. קבלת משכורת או הכנסה ישירה מעסק, רווחים מנכסים כמו שכר דירה, תשואה מהשקעות וניירות ערך, ועוד.
  • פירוט מלא של הוצאות הנישום באותה שנה, שמוכרות עבור מס הכנסה. כך למשל, עצמאים ובעלי עסק רבים זכאים לקזז מסך ההכנסות את ההוצאות המוכרות במס עבור העסק, כמו קניית רכוש משרדי, שכירות, הוצאות עבור אתר אינטרנט ושיווק, משכורות לעובדים, וכן הלאה.
  • סך כלל המיסים ששולמו על ידי הנישום באותה שנה, כמו מס שבח, מס ערך מוסף וכן הלאה.
  • הפקדות שבוצעו עבור הנישום לביטוח לאומי וקרנות שונות, כמו קרנות השתלמות ופנסיה, ביטוח מנהלים, וכן הלאה.
  • טופס 116 שמהווה אישור תיאום מס.

 

איך ממלאים ומגישים את הדו"ח שנתי

את הדו"ח השנתי יש למלא ולהגיש גם באופן מקוון וגם באופן פיזי. את הדו"ח המקוון ממלאים באתר רשות המיסים, בטופס 1301 מקוון, בצירוף כל המסמכים הרלוונטיים. ולשדר את הדו"ח לרשות המיסים. לאחר מכן יש להדפיס את הדו"ח המשודר ולהגיע אתו ללשכת פקיד שומת המס לצורך הגשה ידנית של הטופס.

במקרה ומדובר בדו"ח שנתי מקוצר עבור בעל עסק קטן, יש להגיש טופס 137 מקוון, וגם אותו יש להדפיס ולהגיש לאחר מכן באופן ידני לפקיד שומת המס.

 

האם כדאי לפנות ליעוץ של אנשי מקצוע?

למרות שאת הדו"ח ניתן למלא ולהגיש באופן עצמאי, שכירים ועצמאים רבים בוחרים לפנות לחברת מס מקצועית או רואה חשבון לקבלת עזרה והכוונה בעת מילוי הדו"ח. ריבוי הסעיפים והפרטים אותם יש למלא, עלולה לגרור טעות בחישוב. במילוי דו"ח שנתי מורכב בסדר גודל מקיף, אפילו טעות קטנה אחת עלולה לגרור תשלום מס גדול.

מומחיות במילוי הדו"ח עשויה להיות קריטית לקבלת החזר מס. רואה חשבון מומחה שבקיא ברזי המס ויודע היכן ניתן לקזז הוצאות שונות, עשוי לחסוך עד עשרות אלפי שקלים מדי שנה, ולהציל אתכם מתשלום מס נוסף בסוף השנה.

אז למי הכי כדאי לפנות? ההמלצה שלנו היא ברורה: MoneyBack.

 

MoneyBack – הדרך הכי טובה לקבל החזר מס

אצלנו בMoneyBack תוכלו להגיש את הדו"ח השנתי ולקבל החזר מס בצורה הפשוטה ביותר, בלווי מלא של מיטב רואי החשבון ויועצי המס במשק. באמצעות חמישה שלבים פשוטים, תוכלו גם אתם למלא ולהגיש את כל הטפסים און-ליין דרך האינטרנט, באמצעות מערכת ממחושבת וחכמה שמזהה עבורכם את כל הטפסים אותם אתם באופן אישי צריכים להגיש.

פנייה קטנה בתשלום סמלי תחסוך עבורכם את כאב הראש הבירוקרטי ותדאג שהדו"ח יוגש בצורה המקצועית ביותר, כך שתקבלו את כל ההחזרים שמגיעים לכם במהירות האפשרית.

חסכו מעצמכם את הטעויות שיכולות לעלות לכם כסף רב. הרשמו לאתר וקבלו את הלווי של המומחים שלנו עוד היום!

do

החזר מס הכנסה לשכירים: בדיקה מהירה >>>

בדקו את את זכאותכם להחזרי מס באמצעות טופס דיגיטלי! אנו נבדוק את זכאותכם להחזר מס בעזרת יועצי מס מנוסים ורואי חשבון. מלאו את טופס הבקשה ואנו נחזיר לכם תשובה לגבי גובה ההחזר במהירות.