החזר מס שבח – כיצד תקבלו החזר מס על מכירת נכס

מס שבח הוא המס הרווחי ביותר עבור מדינת ישראל; מדי שנה מגלגלת המדינה לקופת האוצר מליארדי שקלים שנגבו עבור מס שבח. עד כמה מס שבח ייחודי במדינת ישראל? תסתכלו בחוק. בעוד כלל חוקי המס מוסדרים באופן ראשוני בפקודת המס, מס שבח זכה לתהליך מיסוי נפרד ועוגן בחקיקה עצמאית. לכן, נושא מס שבח מצריך ידע ייחודי ושונה משאר חוקי המס, ידע שאין להרבה אנשים. חושבים שמגיע לכם החזר מס שבח? כל המידע כאן!

אולם מסתבר שאמצעות ייעוץ מס מקצועי ניתן לקבל עד מאות אלפי שקלים ששולמו בחזרה! אז מה עושים ואיך? בואו נתחיל ממהתחלה.

 

החזר מס שבח: מה זה?

מס שבח הינו מס שמשולם עבור הרווח שנוצר בביצוע עסקת מכירה של נדל"ן. המס משולם עבור הרווח בלבד, ולא עבור סכום העסקה כולה. מהו סכום המס אותו יש לשלם? עד לשנת 2014 היקף הפטורים מתשלום מס שבח היה נרחב, ורבים הצליחו להימנע מלשלם אותו. אולם ברפורמה שבוצעה בשנת 2014 נקבע כי פטור מלא ממס שבח יינתן רק לאלו שמחזיקים בדירה אחת בלבד לתקופת מגורים של לפחות 18 חודשים, ואילו אלו שמחזיקים ביותר מדירה אחת יחויבו בתשלום מס שבח עבור מכירת הנכס, בשיעור של 25 אחוז, עבור הרווח היחסי שנוצר מאז החלת הרפורמה בשנת 2014.

החזר מס הכנסה לשכירים - בדיקה קלה ונוחה >>>
דקות
שניות

בדוק כמה כסף מגיע לך ממס הכנסה. מלא את שמך המלא, מספר הטלפון ופרטי ההשתכרות שלך וקבל תשובה מהירה על גובה ההחזר.

כך למשל, אדם שרכש דירה במילון ש"ח בשנת 2007 ומכר את הדירה בשני מליון ש"ח ב2017 ישלם מס שבח בשיעור של 25 אחוז, עבור הרווח היחסי שנוצר מאז החלת הרפורמה. כיצד יחושב הרווח? במהלך תקופה של 10 שנים מחיר הדירה עלה במיליון ש"ח, מה שאומר שמחיר הדירה התייקר ב100,000 ש"ח מדי שנה. הרווח שחל מאז החלת הרפורמה הוא 300,000 ש"ח שהצטברו בין השנים 2014 עד 2017, ועבור רווח זה יחויב המוכר במס שבח בגובה של 25 אחוז, כלומר 75,000 ש"ח, וזה המס שאותו הוא יצטרך לשלם.

 

מי זכאי לקבל החזר מס שבח

למעשה, כל מי ששילם מס שבח יתר, זכאי לקבל החזר על כך. אולם כיצד תדעו האם שילמתם מס יתר? ישנם מספר מקרים בהם סביר להניח ששילמתם מס יתר, ואם אחד מהם חל לגביכם, כדאי להגיש בקשה להחזר מס. אז באיזה מקרים מדובר?

  • בכל מצב בו התקיימה זכאות לפטור מתשלום מס שבח, כמו עבור מכירת דירה יחידה לאחר החזקה של 18 חודשים.
  • במידה ומלבד הדירה היחידה יש ברשותו של המוכר דירה נוספת שהתקבלה בירושה, אין בדבר כדי לפגוע בזכאות לפטור מתשלום מס שבח.
  • בנוסף לכך, גם עבור מכירת הדירה שהתקבלה בירושה, חל פטור ממס שבח, בתנאי שאם מוריש הדירה היה מוכר את הדירה בחייו היה זכאי גם הוא לקבל פטור מתשלום מס שבח.
  •  ישנה אפשרות חד פעמית לקבל פטור מתשלום מס שבח גם במכירת 2 דירות, במקרה בו מכירת 2 הדירות נועדה לרכישת דירה אחת במקומן, וששוויה הינו לפחות כשלושת רבעי שווים של שתי הדירות שנמכרו יחד.
  • תשלום מס שבח שפוצל בין בני הזוג יכול גם הוא לזכות בהחזר מס.
  • פריסת תשלום מס השבח למספר שנות מס.

חוששים שפספסתם את ההזדמנות לקבל את ההחזר שלכם? אל דאגה. דבר נוסף שחיוני לדעת הוא שאת החזר המס ניתן לקבל באופן רטרואקטיבי גם עד שש שנים לאחור, כך שבסך הכל מדובר בסכומים שעשויים להגיע עד למאות אלפי שקלים שניתן לקבל חזרה.

החזר מס שבח - כיצד תקבלו החזר מס על מכירת נכס
החזר מס שבח – כיצד תקבלו החזר מס על מכירת נכס

מס שבח – מהמורכבים והמבלבלים שיש

מס שבח ידוע בציבור בתכונותיו המורכבות. ראשית, מדובר על מס שגובהו משתנה אחת לכמה שנים בהתאם להחלטת הממשלה. הסיבה לכך היא שמדובר באחד מהמיסים הגבוהים ביותר שהמדינה גובה, בגללם מחירם הגבוה של עסקאות נדל"ן והסכומים המעורבים בהם. קשה לעקוב אחר הרפורמות המתחדשות (שהמרכזית בהם כאמור נעשתה בשנת 2014) בצורה מיטבית. בנוסף לכך חישוב המס הינו מורכב ומשקלל המון מרכיבים שונים כמו כמה נכסים מחזיק בעל הדירה, מהם ההטבות המגיעות לו באופן פרסונלי, כמה זמן הוא מחזיק בדירה, ועוד.

לכן, רבים בוחרים לפנות ליועץ מס מקצועי או רואה חשבון על מנת לקבל הכוונה בתהליך תשלום המס. קבלת עצות מיועץ מס בעל ניסיון בתחום הנדל"ן עשויה להיות שווה הון, ולכן רבים בוחרים לשלם גם אחוזים נכבדים מסכום ההחזר הסופי עבור השירות שלהם. אולי כדאי שתכירו שיש דרך נוחה יותר לקבל את ההחזר – MoneyBack.

 

MoneyBack – החזרי מס זה אנחנו

בשנים האחרונות עלתה לרשת הפלטפורמה החדשנית של MoneyBack. הפלטפורמה מאפשרת לקבל ייעוץ מס מקצועי ומלא לאורך כל הדרך מרגע הגשת הבקשה עד לקבלת ההחזר בפועל. באתר ניתן למלא ולהגיש את כל הטפסים שנוגעים לתיק המס שלכם באופן אישי באמצעות זיהוי חכם של הטפסים אותם אתם צריכים להגיש באופן אישי. על כל אחד מהתיקים שלנו עוברים רואי חשבון ויועצי מס מהטובים והמנוסים בתחום, ומוודאים שהבקשה הוגשה ומולאה כראוי. תמורת תשלום סמלי, תוכלו גם אתם להגיש את הבקשה, ולקבל עשרות ומאות אלפי שקלים שמגיעים לכם חזרה.

רוצים לבדוק כמה כסף אתם יכולים לקבל? צרו איתנו קשר עוד היום!

do