איך לחסוך במיסים – כל המידע

מדינת ישראל רוויה במיסים שונים ומשונים. בניהם תוכלו למצוא את מס הכנסה לעצמאים ולשכירים, מס רווחי הון, מס רכישה על דירה ומע"מ. סכומי המס הגבוהים מכבידים על התושבים שמנסים להתפרנס בכבוד, ולמעשה מעודדים ומחייבים תכנון מס מקדים והיכרות מעמיקה עם חוקי המס כדי להוביל לתשלום מס מצומצם במסגרת החוק. אז איך לחסוך במיסים? כתבנו בשבילכם את המדריך כיצד לחסוך במס באופן חוקי.

מס רווחי הון

נכון לשנת 2020, מס רווחי הון עומד על סך של 25 אחוז מגובה הרווח. למרות שנשמע כאילו מדובר במס שמוטל על טייקונים בלבד, מס רווחי הון הוא מס שצפוי לשלם כל אזרח שמשקיע מעט כסף במניות או בבורסה וללא תלות בגובה ההשקעה או הרווח. מדובר במס לא מועט, שפוגע ביעילות של ההשקעות הכלכליות ומוביל לקיבוע מעמדות כלכליים והובלת שינוי מעמדי.

ישנם מספר דרכים להפחית את התשלום על מס רווחי הון. אחת מהן למשל, היא קיזוז סכומי ההפסדים והרווחים בסוף השנה. בנוסף לכך ניתן לעשות קיזוז רב שנתי של הפסדי שנה אחת על רווחי שנה אחרת, והכל באמצעות טופס דיווח פשוט שניתן לקבל מהבנק ואותו יש להעביר לרשות המס.

דרך נוספת להמעטת תשלום המס על רווחי הון הוא לחכות במשיכתם ככל שניתן מבלי להפסיד את הרווח. אם תוכלו להמתין עוד כמה שנים – ייתכן ותוכלו למשוך את הרווח בתשלום מס מופחת. פנסיונרים למשל זכאים לתשלום מס מופחת בגין רווחי הון, כך שאם אתם כבר רואים את הפנסיה באופק כדאי לחשוב גם על האפשרות הזו.

החזר מס הכנסה לשכירים - בדיקה קלה ונוחה >>>
דקות
שניות

בדוק כמה כסף מגיע לך ממס הכנסה. מלא את שמך המלא, מספר הטלפון ופרטי ההשתכרות שלך וקבל תשובה מהירה על גובה ההחזר.

 

חסכו במס רכישה באמצעות תכנון

מס רכישה על דירה הוא אחד המיסים הגבוהים ביותר שיש, מכיוון שבעסקאות רכישה של נדל"ן מעורבים סכומי כסף גדולים מאוד. באופן עקרוני, מס משולם בדרך כלל על רווחים שהאזרח מכניס ולא על סכומים שהוא מוציא. אולם במקרה של שוק הדיור ומתוך רצון להתערבות ממשלתית שתוביל לשחרור דירות ממשקיעים לאזרחים במשק, נקבע מס על רכישת דירה שהולך ועולה ככל שלרוכש הדירה יש נכסים רבים יותר.

 לכן, ניתן לחסוך במס רכישה סכומי כסף גדולים מאוד באמצעות תכנון מס. כך למשל במידה ורכשתם דירה שנייה, תוכלו למכור את הדירה הראשונה שלכם בטווח של שנה וחצי לאחר מכן ולקבל פטור ממס על רכישת הדירה השנייה. 

בעקבות מגפת הקורונה הופחת המס על רכישת דירה שנייה מ8 אחוז מערך הדירה ל5 אחוז, מה שהופך את רכישת הדירה השנייה להשקעה למעט משתלמת יותר, אולם עדיין גוררת בתוכה תשלום מס בגובה של עשרות ואפילו מאות אלפי שקלים בכפוף לערך הדירה.

איך לחסוך במיסים – כל המידע
איך לחסוך במיסים – כל המידע

איך לחסוך במיסים – טיפים לחיסכון במס לעצמאים

גם לעצמאים יש דרכים מגוונות כדי לחסוך בתשלום מס. אחת מהן למשל, הפקדה קבועה מדי שנה של עד 4.5 אחוז מהשכר לקרן השתלמות. עבור כל הכסף שיופקד לקרן לא תשלמו מס ומדובר בהוצאה מוכרת בדו"ח השנתי, כך שלאורך שנים תוכלו לצבור בקרן סכום נאה שלא עבר תשלום מס בגובה עשרות אחוזים כמו שאר ההכנסה השוטפת.

בנוסף לכך ניתן להפקיד כספים בקופת גמל להשקעה (כלי חיסכון חדש שהושק רק בשנת 2016) ומאפשר לכם להפקיד בתוכו כספים ללא תשלום מס עליהם. כמובן, כאשר תמשכו את הכספים תשלמו בשל כך 25 אחוז מס רווחי הון, אולם בקופת הגמל להשקעה תוכלו להעביר את הכספים מהשקעה אחת לאחרת מבלי לשלם מס רווח הון על הרווחים. במידה ותמתינו מספיק ותמשכו את קופת הגמל רק לאחר היציאה לפנסיה, תוכלו להנות מהטבת המס בנוגע לרווחי הון שניתנת לפנסיונרים.

 

בקשו החזרי מס

אחת הדרכים הבדוקות והמנוסות ביותר לחסוך במס היא להגיש מדי שנה טופס בקשה להחזר מס. כמעט כל שכיר בישראל זכאי לקבל החזרי מס, ומדי שנה קרוב לשני מיליארד שקלים (!) מוחזרים לשכירים בישראל.

הסיבות לקבלת החזר מס יכולות להיות רבות ומגוונות, בניהן החזר מס בגין שינויים כאלו או אחרים בגובה המשכורת (כמו למשל תקופת אבטלה או החלפת עבודה), צבירה של נקודות זיכוי (בגין סיום תואר אקדמי למשל, או הולדת ילד חדש במשפחה) וסיבות נוספות כמו תרומה למקומות שמוכרים לפי סעיף 46 או הפקדה בקופות גמל.

מקרה נוסף בו ניתן לקבל החזר מס משמעותי הוא עבודה במספר מקומות עבודה במקביל ללא ביצוע תיאום מס מקדים. במקרים אלו יגבה מהעובד מס מקסימלי בגובה של 49 אחוז וניתן לקבל אחוזים משמעותיים ממנו בחזרה (ובמקרה של בעלי הכנסה נמוכה, אפילו לקבל את כולו בחזרה).

תהליך קבלת ההחזר לא מאוד מורכב אבל דורש מעט התעסקות בירוקרטית. בסופו של דבר, נראה שכמה אלפי שקלים שתקבלו בחזרה שווים את זה, ומומלץ להתייעץ עם יועץ או מומחה אחר בתחום שיעזור לכם לקבל את ההחזר במלואו.

 

MoneyBack – החזרי מס זה אנחנו

אנחנו בMoneyBack נשמח לעזור לכם לקבל את החזרי המס שמגיעים לכם. המומחיות והניסיון שלנו מלמדים שכמעט כל שכיר שמגיש את הבקשה זכאי לקבל את ההחזר – אם רק ידע כיצד למלא את טופס הבקשה כמו שצריך וללא שגיאות.

תמורת תשלום סמלי מומחי המס ורואי החשבון שלנו ימלאו עבורכם את הטפסים ויבדקו את כל הסיבות לזכאות, כך שתוכלו לקבל את ההחזר המקסימלי, במינימום זמן ובכמה שפחות מאמץ. אנו מציעים לכם לא להסס ולפנות אלינו לבדיקה עוד היום. אף שניתן לקבל את החזרי המס גם באופן רטרואקטיבי ועד מספר שנים לאחור, כל עיכוב עלול להוביל לאובדן זכאות של החזרי מס משנים קודמות, ולכן אם עוד לא עשיתם זאת כדאי לטפל בעניין עוד היום.

do