החזרי מס השקעות וביטוחים

אתם משקיעים בשוק ההון? יש לכם קופות גמל על חשבונכם? רכשתם ביטוח חיים? לצד כל הכסף שאתם מצליחים להרוויח בדרכים אלו, חשוב שתדעו כי יש סיכוי גדול שמגיעים לכם גם החזרי מס השקעות וביטוחים ובכך להגדיל את הסכום שהצטבר לכם בהשקעות ובביטוחים. גם בעקבות הפסדים בשוק ההון ניתן להוריד את המס, וישנה הטבה עבור סכום לא מבוטל בחברות הביטוח!

 

תשלום המס במדינת ישראל

במדינה שלנו, תשלום המס מתבצע בצורה הדרגתית ולפי ההכנסה החודשית של האדם. כלומר, ככל שאדם מרוויח יותר בחודש ממקום עבודתו, כך גם תשלום המס למדינה שלו יגדל. לאחר קביעת שיעור המס של כל אחד מאיתנו במוסד לביטוח לאומי, מתווסף לשקלול חישוב התשלום גם נושא בחינת זיכוי המס אשר מגיע או לא מגיע לאדם. בזכות נקודות אלו ניתן לקבל הנחה משמעותית בתשלום המס.

 

החזר מס הכנסה לשכירים - בדיקה קלה ונוחה >>>
דקות
שניות

בדוק כמה כסף מגיע לך ממס הכנסה. מלא את שמך המלא, מספר הטלפון ופרטי ההשתכרות שלך וקבל תשובה מהירה על גובה ההחזר.

נקודות זיכוי ממס

על ידי חישוב זכאות נקודות זיכוי לכל אחד מאיתנו, ניתן באמצעותן לקבל את הזיכוי המשמעותי במחיר המס ובכך לשלם פחות למוסד לביטוח לאומי. נקודות זיכוי מגיעות לאנשים שונים העומדים בקריטריונים שונים. היום, בשנת 2021 נקודת זיכוי מס אחת שווה ל- 218 שקלים בחודש.

כל תושב ישראל זכאי לקבל 2.25 נקודות זיכוי מס מעצם היותו תושב המדינה. קיימים קריטריונים נוספים אשר ניתן בזכותם להשיג נקודות נוספות. על ידי הכרת הנקודות אשר מגיעות לכם, ניתן לקבל זיכוי משמעותי במחיר המס ובכך לשפר את רווחתכם הכלכלית.

 

החזר מס

פשוטו כמשמעו- קבלת הכסף חזרה ממס הכנסה. על כל מעסיק במדינה חלה חובה אזרחית לנכות מהמשכורת של העובד מס בכל חודש ולהעביר אותו לרשויות המס המוסד לביטוח לאומי. דוגמא למצב בו יש לבצע החזר של המס הוא כאשר ניכו לעובד סכום מס גדול יותר מחובותיו, ובכך יש אפשרות להגיש בקשה ולקבל את שארית המס שנלקחה בנוסף לחובה.

 

מהו שוק ההון?

שוק ההון הוא השוק לניירות ערך. שוק ניירות הערך מתחלק לשניים – שוק המניות, ושוק אגרות החוב. מטרת שוק ההון לאפשר לממשלה ולחברות גדולות במדינות השונות לגייס כספים מהאזרחים והציבור לטווח הרחוק.

השוק מתנהל על ידי הבנקים ומוסדות פיננסים אחרים שיוצרים קשר האחד עם השני באמצעות אמצעי טכנולוגיה מתקדמים מאוד אשר מאובטחים היטב ומתנהלים בצורה האפקטיבית ביותר. מטרת השוק היא להפגיש בין חברות שזקוקות למימון לבין גופים פרטיים וחברות אחרות המעוניינות להשקיע את הונם בייצור ערך כלכלי עתידי.

החזרי מס השקעות וביטוחים
החזרי מס השקעות וביטוחים

כאשר משגשגים ומצליחים בשוק ההון, משלמים יותר מיסים

בדומה למשכורת של האדם, ככל שהמשכורת החודשית של האדם גדולה יותר, בהתאם גדל תשלום המס החודשי. בהקשר לשוק ההון, ככל שנייר הערך הניב למשקיע רווח גדול יותר יהיה עליו לשלם מס ברגע בו הוא יחליט להוציא את אותו נייר הערך למכירה. המכירה של הנייר מוגדרת על ידי רשויות המס כ"אירוע מס".

סכום המס נקבע לפי הרווח שהאדם ביצע בעקבות המכירה. עלות המס תהיה 25 אחוזים מכלל הרווח שבוצע בעת המכירה. הרווח נמדד לפי ההפרש בין המחיר בו נייר הערך עמד במועד הקנייה לעומת מחיר נייר הערך המוצא למכירה.

 

היתרון הגדול של מס בעולם שוק ההון

עולם שוק ההון הוא עולם בו ניתן יום אחד להיות המרוויח ויום אחד להיות המפסיד, ואין שום תוצאה אשר מובטחת מראש. כיוון שהסיכונים בעולם זה גדולים, קיימים חוקים בקשר להחזרי המס. לא ניתן לקבל החזרי מס על הפסדים בבורסה, אבל כן יש דרך להפחית את שיעור המס הכללי בעקבות ההפסדים.

מס הכנסה מאפשר ללוקחים חלק בשוק ההון, לקזז כספים אשר הופסדו במהלך שנת המס יחד עם הרווחים שנצברו באותה שנה במהלך המכירות. על ידי קיזוז זה, ניתן להפחית את סכום הרווחים הכללי ובהתאם לשלם פחות מס.

אומנם התשלום לרשות המיסים בכל זאת יהיה 25 אחוזים מסך הרווחים שבוצעו במכירת נייר הערך, אך בזכות הקיזוז ניתן להגיע לרווח נמוך יותר. כיוון שמהרווח הכללי יורדים הסכומים של ההפסדים, 25 אחוזים מהסך הכללי ייצא תשלום נמוך המשולם כמס.

 

החזרי מס השקעות וביטוחים – החזר המס בשוק ההון

חוסר מודעות של נושא זה עלול לגרום להפסדי כסף רבים בנושא המס, ובגינם ניתן לבקש החזר מס. תשלום של מס גם על הפסדי הכספים מעמיק את ההפסד ואף להוות קושי של ממש. הכרה בקבלת החזר של מס בעקבות קיזוז ההפסד ברווח יכולה לגרום להפסד להיות בעל טעם קצת פחות מר.

 

פוליסות ביטוחי חיים

על ידי ביטוח זה נוצר הסכם ביטוח בין חברת הביטוח לאדם המבוטח ובכך מתאפשרת למבוטח ולמשפחתו הטבה כספית משמעותית במקרה של פגיעה בגופו או במקרה הקיצוני, במותו. בתמורה לביטוח זה, האדם משלם בצורה חד פעמית או לפי תקופות כסף הנצבר לו עבור אותו ביטוח חיים. בשפה המקצועית ביטוח חיים נקרא – ביטוח ריסק.

 

תשלום המס והחזרו בעקבות ביטוחים

בדומה לשוק ההון, גם בעולם הביטוחים תשלום המס שווה ל – 25 אחוזים. אדם אשר משלם עבור פוליסת ביטוח החיים שלו סכום כסף, כ- 25 אחוזים מהם במועד שימוש כספי הביטוח יחויב בתשלום לרשויות המס. אך, אם מדובר בסכום של עד 34,000 שקלים הפרשה מהביטוח, קיימת הטבה במס. כל הפקדה או סכום הגדול משווי סכום זה, יידרש תשלום מלא מצד רשויות המס ולא יזוכה בהטבה.

 

לסיכום,

שוק ההון ועולם הביטוחים הם עולמות גדולים אשר מושכים אליהם אנשים רבים כלקוחות או כמוכרים, ודרכם ניתן להרוויח כסף. אך יש להכיר כי בעולם שוק ההון על כל רווח שבוצע בזכות מכירה נייר ערך יש לשלם מס של 25 אחוזים מסך הרווח, ובדומה גם בעולם הביטוח.

שאלות ותשובות

נקודות זיכוי אלו שוות היום 218 שקלים לנקודה והן מהוות את ההטבה המשמעותית ביותר היום בעולם המס. ניתן לצבור נקודות אלו לפי עמידה בקריטריונים שונים.
תשלום המס משתנה בין סכומי הרווחים השונים. עבור כל רווח שהושג בזכות מכירה מוצלחת בשוק ההון יש לשלם 25 אחוזים של מס.
פוליסה זו היא הבטחה בין חברת ביטוח לבין מבטוח כי בפגיעתו או במותו תתאפשר הטבה כלכלית עבור טיפוליו או עבור משפחתו בעת אובדן.
במידה והסכום בפוליסה אינו עובר את הסכום 34,000 ניתן לקבל הטבת מס.
do